Barcelona säljer rättigheter

Ett globalt värdepappersföretag. Försäljningen innebär att

Sedan tidigare har Barcelona sålt 10 procent av sina rättigheter till Sixth Street. I och med den nya affären äger Sixth Street 25 procent av klubbens sändningsrättigheter för La Liga under de kommande 25 åren. Läs mer: Spotify om miljardavtalet med FC Barcelona: ”Vi ska jobba kreativt”.

Den spanska fotbollsklubben FC

  Den spanska fotbollsklubben FC Barcelona säljer 15 procent av sina sändningsrättigheter till investmentbolaget Sixth Street. Det framgår av ett pressmeddelande. Ingen finansiell information om affären angavs i pressmeddelandet. Sedan tidigare har Barcelona sålt 10 procent av sina rättigheter till Sixth Street.


Barcelona har sålt ytterligare 15

 • Nu meddelar Barcelona på sin officiella hemsida att man aktiverar en tredje hävstång. 24,5 procent av Barça Studios har sålts till bolaget De betalar miljoner euro, motsvarande strax över 1 miljard kronor.
  1. La Ligas president Javier

  Den spanska storklubben FC Barcelona har skulder på nästan 14 miljarder kronor. Trots det har de gjort flertalet storvärvningar under sommaren. För att ha råd med värvningarna rent.


 • Barcelona har sålt ytterligare 15
 • Namnrättigheterna till för att

  Barcelona har sålt delar av sina tv-rättigheter och Barça Studios. Joan Laporta menar att åtgärderna varit nödvändiga. -
 • barcelona säljer rättigheter


 • Barcelona och Real Madrid tjänade nära

  Sixth Street har förvärvat ytterligare 15 procent av Barcelonas tv-rättigheter de kommande 25 åren. -

  Upplev Barcelona live på

  Barcelona har sålt ytterligare 15 procent av sina tv-rättigheter i La Liga till den amerikanska investeringsgruppen Sixth Street för de kommande 25 åren, det meddelar klubben på sin webbplats.


  Ett globalt värdepappersföretag. Försäljningen

  Barcelona har sålt ytterligare 15 procent av sina tv-rättigheter i La Liga till den amerikanska investeringsgruppen Sixth Street för de kommande 25 åren, det meddelar klubben på sin webbplats. Bohusläningen.