Inläsningstjänst för elever

Inläsningstjänst begreppa

Inlästa Läromedel. Få tillgång till tusentals läromedelstitlar från alla Sveriges stora läromedelsförlag samt möjligheten att läsa eller lyssna på skönlitterära och lättlästa titlar genom en inloggning. Med hjälp av ljudböcker, talböcker och fulltextböcker kan elever på flera olika sätt ta till sig kunskap – låt eleverna.

Pojken i randig pyjamas inläsningstjänst

Om oss. ILT Education är nordens ledande Edtech-bolag. Med närvaro i nio länder arbetar vi i en internationell miljö med tjänster som passar från förskolan till vuxenutbildning. Våra tjänster stöttar vår vision att alla har rätt till likvärdig utbildning. Vi brinner för våra produkter som gör skillnad för många barn och unga.

Inläsningstjänst bokhylla

Den digitala tjänsten förklarar skolspråkets begrepp och nyckelord på ett sätt som gör det lättare att förstå. Med Begreppa får skolan ett verktyg som ger alla elever, oberoende av olikheter i bakgrund och skolsituation, mer jämlika förutsättningar att förstå och uppnå målen i läroplanen. Begreppa grundskola.


Inläsningstjänst pris

  Allt för att stärka begreppsförståelsen för alla elever i hela grundskolan och på gymnasiet. Begreppa är en flerspråkig och kompletterande digital stöttning för alla elever. Prova gratis.

Inläsningstjänst app

 • ILT Inläsningstjänst erbjuder pedagogiska verktyg som passar alla elever, i synnerhet de elever som har läs- och skrivsvårigheter eller som ännu inte lärt sig det svenska språket. Med en vision om att alla elever ska få tillgång till likvärdig utbildning har ILT Inläsningstjänst hjälpt hundratusentals elever i över 25 år.


 • Inläsningstjänst polylino

  Inloggning för dig i grundskola, gymnasiet och vuxenutbildning. Inläsningstjänst för elever. Betyg och studieplaner (Gymnasie-/vuxenutbildning) Procapita Webb.

  Inläsningstjänst bibliotek

  Inläsningstjänst är till för alla elever, men riktar sig särskilt till elever med läs- och skrivsvårigheter och de som har ett annat modersmål än svenska. I Inläsningstjänst kan våra elever läsa eller lyssna på inlästa läromedel, skönlitteratur och lättlästa böcker på svenska och andra språk (engelska, arabiska.
 • inläsningstjänst för elever

  1. Legimus

  ILT - inläsningstjänst. Eleverna får fri tillgång till inlästa läromedel och kan lyssna direkt via webben eller app. Länk till manualer. Kommentera Recensera. Vill du få mejl när något nytt inom området Läs & skriv läggs till? Skapa då ett kostnadsfritt konto här.
 • Inläsningstjänst app